extreme iptv

extreme hd iptv

extreme iptv

Golden Globes Winners in 2024 (Updated Live)


Image


by extreme hd iptv

The 81st Annual Golden Globe® Awards kick off on CBS at 8 pm ET / 5 pm PT tonight, Jan. 7, 2024, from The Beverly Hilton in Los Angeles, CA, and are streaming on Paramount+. It’s a very different year for the Golden Globes, following the dissolution of the Hollywood Foreign Press Association (HFPA) after ethical concerns and a perceived lack of diversity. The Golden Globes are now owned by Dick Clark Productions and Eldridge Industries, and are airing on CBS for the first time in four decades. The nominees and winners this year are chosen by 300 voting members from 75 countries.


Comedian Jo Koy is the host of the 2024 Golden Globes, which will also be introducing new categories (one for stand-up comedy and one for cinematic box office achievement, which Barbie seems to be a shoo-in for, considering it made nearly $1.5 billion in 2023). The frontrunners this year are the Barbenheimer phenomenon and Martin Scorsese’s epic, Killers of the Flower Moon. We’ll be updating this list of nominees with the winners throughout the night.


Best Motion Picture – Drama

Nominees:

Oppenheimer

Anatomy of a Fall

Killers of the Flower Moon

Maestro

Past Lives

The Zone of Interest

Best Motion Picture – Musical or Comedy

Nominees:

Barbie

American Fiction

The Holdovers

May December

Poor Things

Air

Winner:

Best Director – Motion Picture

Nominees:

Greta Gerwig Barbie

Bradley Cooper Maestro

Yorgos Lanthimos Poor Things

Christopher Nolan Oppenheimer

Martin Scorsese Killers of the Flower Moon

Celine Song – Past Lives

Winner:

Best Screenplay – Motion Picture

Nominees:

Greta Gerwig, Noah Baumbach – Barbie

Tony McNamara – Poor Things

Christopher Nolan – Oppenheimer

Eric Roth, Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

Celine Song – Past LIves

Justine Triet, Arthur Harari – Anatomy of a Fall

Best Motion Picture – Animated

Nominated:

The Boy and the Heron

Elemental

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Suzume

The Super Mario Bros. Movie

Wish

Winner:

Best Motion Picture – Non-English Language

Nominees:

Anatomy of a Fall (France)

Io Capitano (Italy)

Past Lives (United States)

Society of the Snow (Spain)

The Zone of Interest (United Kingdom)

Fallen Leaves (Finland)

Winner:

Best Performance by a Male Actor in a Motion Picture – Drama

Nominees:

Bradley Cooper – Maestro

Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon

Colman Domingo – Rustin

Cillian Murphy – Oppenheimer

Andrew Scott – All of Us Strangers

Barry Keoghan – Saltburn

Winner:

Best Performance by a Female Actor in a Motion Picture – Drama

Nominees:

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon

Sandra Hüller – Anatomy of a Fall

Greta Lee – Past Lives

Carey Mulligan – Maestro

Annette Bening – Nyad

Cailee Spaeny – Priscilla

Winner:

Best Performance by a Male Actor in a Motion Picture – Comedy or Musical

Nominees:

Timothée Chalamet – Wonka

Nicolas Cage – Dream Scenario

Paul Giamatti – The Holdovers

Matt Damon – Air

Jeffrey Wright – American Fiction

Joaquin Phoenix – Beau Is Afraid

Winner:

Best Performance by a Female Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy

Nominees:

Fantasia Barrino – The Color Purple

Jennifer Lawrence – No Hard Feelings

Natalie Portman – May December

Margot Robbie – Barbie

Emma Stone – Poor Things

Alma Pöysti – Fallen Leaves

Winner:

Best Performance by a Male Actor in a Supporting Role in any Motion Picture

Nominees:

Mark Ruffalo – Poor Things

Robert De Niro – Killers of the Flower Moon

Robert Downey Jr. – Oppenheimer

Ryan Gosling – Barbie

Charles Melton – May December

Willem Dafoe – Poor Things

Winner:

Best Performance by a Female Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture

Nominees:

Emily Blunt – Oppenheimer

Danielle Brooks – The Color Purple

Jodie Foster – Nyad

Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

Julianne Moore – May December

Rosamund Pike – Saltburn

Winner:

Best Original Score – Motion Picture

Nominees:

The Boy and the Heron

Poor Things

Oppenheimer

The Zone of Interest

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Killers of the Flower Moon

Winner:

Best Original Song

Nominees:

“Addicted to Romance” (She Came to Me)

“Dance the Night” (Barbie)

“I’m Just Ken” (Barbie)

“Peaches” (The Super Mario Bros. Move)

“Road to Freedom” (Rustin)

“What Was I Made For?” (Barbie)

Winner:

Cinematic and Box Office Achievement

Nominees:

Barbie

Guardians of the Galaxy Vol. 3

John Wick: Chapter 4

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Oppenheimer

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Taylor Swift: The Eras Tour

The Super Mario Bros. Movie

Winner:

Best Television Series — Drama

Nominees:

1923 (Paramount+)

The Crown (Netflix)

The Diplomat (Netflix)

The Last of Us (HBO)

The Morning Show (Apple TV+)

Succession (HBO)

Winner:

Best Television Series – Musical or Comedy

Nominees:

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO/Max)

Jury Duty (Amazon Freevee)

Only Murders in the Building (Hulu)

Ted Lasso (Apple TV+)

The Bear (FX)

Best Television Limited Series, Anthology Series, or Motion Picture Made for Television

Nominees:

All the LIght We Cannot See (Netflix)

Beef (Netflix)

Daisy Jones & the Six (Amazon)

Lessons in Chemistry

Fellow Travelers

Fargo

Winner:

Best Performance by a Male Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Made for TV Movie

Nominees:

Steven Yeun – Beef

Jon Hamm – Fargo

Matt Bomer – Fellow Travelers

Sam Claflin – Daisy Jones and the Six

David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves

Woody Harrelson – White House Plumbers

Winner:

Best Performance by a Female Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Made for TV Movie

Nominees:

Brie Larson – Lessons in Chemistry

Ali Wong – Beef

Riley Keough – Daisy Jones and the Six

Elizabeth Olsen – Love & Death

Juno Temple – Fargo

Rachel Weisz – Dead Ringers

Winner:

Best Performance by a Male Actor in a Television Series – Drama

Nominees:

Pedro Pascal – The Last of Us

Kieran Culkin – Succession

Jeremy Strong – Succession

Brian Cox – Succession

Gary Oldman – Slow Horses

Dominic West – The Crown

Winner:

Best Performance by a Female Actor in a Television Series – Drama

Nominees:

Helen Mirren – 1923

Bella Ramsey – The Last of Us

Keri Russell – The Diplomat

Sarah Snook – Succession

Imelda Staunton – The Crown

Emma Stone – The Curse

Winner:

Best Performance by a Male Actor in a Television Series – Musical or Comedy

Nominees:

Jason Sudeikis – Ted Lasso

Bill Hader – Barry

Steve Martin – Only Murders in the Building

Martin Short – Only Murders in the Building

Jason Segel – Shrinking

Jeremy Allen White – The Bear

Winner:

Best Performance by a Female Actor in a Television Series – Musical or Comedy

Nominees:

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel

Ayo Edebiri – The Bear

Natasha Lyonne – Poker Face

Quinta Brunson – Abbott Elementary

Elle Fanning – The Great

Selena Gomez – Only Murders in the Building

Winner:

Best Performance by a Female Actor in a Supporting Role on Television

Nominees:

Elizabeth Debicki – The Crown

Abby Elliott – The Bear

Christina Ricci – Yellowjackets

J. Smith-Cameron – ​​​​​​​Succession

Meryl Streep – ​​​​​​​Only Murders in the Building

Hannah Waddingham – Ted Lasso

Winner:

Best Performance by a Male Actor in a Supporting Role on Television

Nominees:

Matthew Macfadyen – ​​​​​​​Succession

James Marsden – ​​​​​​​Jury Duty

Alan Ruck – ​​​​​​​Succession

Alexander Skarsgård – ​​​​​​​Succession

Billy Crudup – ​​​​​​​The Morning Show

Ebon Moss-Bachrach – The Bear

Winner:

Best Performance in Stand-Up Comedy on Television

Nominees:

Amy Schumer – ​​​​​​​Emergency Contact

Chris Rock – ​​​​​​​Selective Outrage

Wanda Sykes – I’m an Entertainer

Sarah Silverman – ​​​​​​​Someone You Love

Trevor Noah – Where Was I

Source link
by extreme hd iptv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Thank You For The Order

Please check your email we sent the process how you can get your account

Select Your Plan